ScienceTime

Služebně nejstarší videoprojekt z dílny GibucTechu čítá už několik desítek dílů a pomáhá lidem všeho věku objevovat tajuplná zákoutí fyziky a chemie...


Čas na vědu #35 – Sluneční soustava

Třicáté páté video ze série Čas na vědu, znovu o základním tématu, jímž je Sluneční soustava. Čeká vás přehled všech planet, Slunce a Měsíce a základních informací o nich. Doufáme, že se z tohoto videa mnohému naučíte a že vás zaujme. Další epizody jsou na cestě!


Čas na vědu #34 – Páka

Třicáté čtvrté video ze série Čas na vědu, o dalším jednoduchém tématu, kterým je páka a moment síly. Dozvíte se toho mnoho nového o tom, jak páka funguje, jaké je její praktické využití, co to je moment síly, a kde se s ním dále můžete setkat. Doufáme, že se z tohoto videa mnohému naučíte a že vás zaujme. Další epizody jsou na cestě!


Čas na vědu #33 & Teoretická minutka #6 – Ale počkat, tady je něco špatně! #3

Třicáté třetí, aprílové video ze série Čas na vědu a zároveň šestý díl Teoretické minutky, obsahující scény vystřižené z jiných dílů a další perličky z natáčení. Přejeme příjemnou zábavu. Další epizody jsou na cestě!


Čas na vědu #32 – Archimédův zákon

Třicáté druhé video ze série Čas na vědu, o jednoduchém tématu, jakým je Archimédův zákon, dozvíte o vztlakové síle v tekutině a padělání královské koruny, opět si také ukážeme zajímavý pokus. Věříme, že vám toto video bude líbit a že se z něj mnohému naučíte. Další epizody jsou na cestě!


Čas na vědu #31 – CRT obrazovka

Třicáté první video ze série Čas na vědu, ve kterém tentokrát mluvíme o praktickém tématu, konkrétně o tom, jak fungovaly staré CRT obrazovky, jaké výhody a nevýhody mají v porovnání s moderními LCD obrazovkami a nakonec si ukážeme zajímavý pokus. Doufáme, že vám toto video bude líbit. Další epizody jsou na cestě!


Čas na vědu #30 – Vzdálenosti ve Vesmíru

Třicáté video ze série Čas na vědu, kde si povíme něco o obrovských vzdálenostech ve Vesmíru, v jakých jednotkách se měří a jakým způsobem. Doufáme, že vás toto video zaujme. Další epizody jsou na cestě!


Čas na vědu #29 – Elektromagnet

Dvacáté deváté video ze série Čas na vědu, s nímž pokračujeme v naší elektrické sérii. Znovu něco vyrábíme podomácku, tentokrát tedy elektromagnet a opět se dozvíte, k čemu je a na jakém principu funguje. Doufáme, že si vás toto video doslova přitáhne. Další epizody jsou na cestě!


Čas na vědu #28 – Výroba baterie

Dvacáté osmé video ze série Čas na vědu, ve kterém se dále zabýváme elektřinou. Přesněji řečeno si zde z běžných, doma dostupných věcí vyrobíme jednoduchou baterii a vysvětlíme jak funguje. Věříme, že po tomto videu budete doslova nabiti informacemi. Další epizody jsou na cestě!


Čas na vědu #27 – Statická elektřina

Dvacáté sedmé video ze série Čas na vědu, nabité elektrizujícími informacemi o statické elektřině včetně dvou zajímavých pokusů. Doufáme, že vás toto video zaujme. Další epizody jsou na cestě!


Čas na vědu #26 – Černé díry

Dvacáté šesté video ze série Čas na vědu, první z nového čtvrtstodílí, zabývá se nesmírně hustými (a nebo taky ne) vesmírnými tělesy, jakými jsou černé díry a obsahuje také překvapivé oznámení na konci. Věříme, že se budete dobře bavit. Další epizody jsou na cestě!


Čas na vědu #25 – Převodovka

Dvacáté páté video ze série Čas na vědu, dnes si vysvětlíme, k čemu jsou ozubená kola, z čeho se skládá a jak funguje převodovka v autě a nakonec si ukážeme praktické užití převodovky na kole. Doufáme, že se mnohému novému naučíte a že to pro vás bude zábava. Další epizody jsou na cestě!


Čas na vědu #24 – Antihmota

Dvacáté čtvrté video ze série Čas na vědu, první po letní přestávce. Tentokrát rozebíráme, co to je antihmota, kde se vyskytuje, proč jí není více a kolik energie je v ní obsaženo. Věříme, že pro vás bude toto video pochopitelné a zábavné. Další epizody jsou na cestě!


Čas na vědu #23 – Temná hmota

Dvacáté třetí video ze série Čas na vědu, poslední před letní přestávkou, tentokrát se zabýváme tématem temné hmoty, které jsme přislíbili v Času na vědu #15. Rozebíráme, jak byla temná hmota objevena, jak by mohlo být možné detekovat její části a z čeho vůbec by se mohla skládat. Doufáme, že toto pokročilejší astrofyzikální a kosmologické téma pochopíte právě na našem kanálu. Další epizody jsou na cestě!


Čas na vědu #22 – Occamova břitva

Dvacáté druhé video ze série Čas na vědu, mimořádně na lehce filosofické téma, konkrétně Occamova břitva. Jde o princip, který říká, že správná je ta teorie, která nejlépe vysvětluje realitu a přitom je co nejjednodušší. Další epizody jsou na cestě!


Čas na vědu #21 – Jak se točí Čas na vědu

Dvacáté první, bonusové video ze série Čas na vědu, které ukazuje jakým způsobem jsou vytvářeny jednotlivé díly Času na vědu, konkrétně na příkladu dvacátého dílu. Další epizody jsou na cestě!


Čas na vědu #20 – Spalovací motor

Dvacáté video ze série Čas na vědu, zabývající se tím, jak funguje spalovací motor. Porovnáváme, vznětový se zážehovým a dvoutaktní se čtyřtaktním. Těšit se můžete také na drobné překvapení na konci videa. Další epizody jsou na cestě!


Čas na vědu #19 – Svítidla

Devatenácté video ze série Čas na vědu, kde jsme si posvítili na to, jak fungují jednotlivé druhy svítidel, jako klasická žárovka, zářivka, kompaktní zářivka / úsporná žárovka, LED žárovka a halogenová žárovka. Srovnáváme, čím se liší a které jsou nejvhodnější pro použití u vás doma. Další epizody jsou na cestě!


Čas na vědu #18 – Život hvězd

Osmnácté video ze série Čas na vědu, zabývající tím, jak se hvězdy rodí, jak žijí a jak umírají. Rozebírá jednotlivé druhy hvězd, jako jsou červení obři, bílí trpaslíci, neutronové hvězdy a černé díly a obsahuje spoustu fascinujících faktů o vesmíru. Věříme, že oceníte, že jsme také trochu zabrousili do astronomie. Další epizody jsou na cestě!


Čas na vědu #17 – Velký třesk

Sedmnácté video ze série Čas na vědu, zabývající se Velký třeskem neboli vznikem Vesmíru. Rozebírá jednotlivé fáze, vzniky jednotlivých typů částic a chemických prvků, sleduje také, jak se Vesmír postupně zvětšoval a ochlazoval. Doufáme, že se naučíte mnoho nového, i když se jedná o mírně náročnější téma. Další epizody jsou na cestě!


Čas na vědu #16 & S tím tedy nesouhlasím #3 – Ale počkat, tady je něco špatně! #2

Šestnácté, aprílové video ze série Čas na vědu a zároveň třetí díl S tím tedy nesouhlasím, obsahující scény vystřižené z jiných dílů a další perličky z natáčení. Přejeme příjemnou zábavu. Další epizody jsou na cestě!


Čas na vědu #15 – Složení hmoty

Patnácté video ze série Čas na vědu, zabývající se složením hmoty. Rozebíráme například, co si lidé historicky mysleli, různé modely atomu, řešíme, co jsou nukleony, elektrony, kvarky a gluony, zmiňujeme i další formy hmoty a další kvantové zvláštnosti. Věříme, že toto teoretické téma v našem podání pochopíte a dozvíte se něco více než ve škole. Další epizody jsou na cestě!


Čas na vědu #14 – Mikrovlnná trouba

Čtrnácté video ze série Čas na vědu, zabývající tím, jak funguje mikrovlnná trouba. Probírá jednotlivé části mikrovlnné trouby, vysvětluje, co jsou mikrovlny a nakonec předvádí, proč se kovové předměty nesmějí do mikrovlnné trouby vkládat. Doufáme, že se dozvíte o tomto praktickém spotřebiči něco, co jste předtím nevěděli. Další epizody jsou na cestě!


Čas na vědu #13 – Tekutiny vs. kapaliny

Třinácté video ze série Čas na vědu, zabývající se pitnými režimem a nepochopením rozdílu mezi tekutinami a kapalinami ze strany expertů na toto téma. Takže přijímání dostatku tekutin zdar a plynů zvláště! Další epizody jsou na cestě!


Čas na vědu #12 – Akustika

Dvanácté video ze série Čas na vědu, jehož podstatná část se vůbec nevěnuje fyzice, zabývá se totiž decibely, což jsou jednotky vytvořené na míru lidskému vnímání zvuku. Fyziky chtivým divákům to poté vynahrazuje část o Dopplerově jevu. Doufáme, že vás toto video bude bavit. Další epizody jsou na cestě!


Čas na vědu #11 – Kmitání

Jedenácté video ze série Čas na vědu, o něčem, co má několik věcí společných s vlněním, tedy o kmitání. Věříme, že s naším videem této tématice porozumíte lépe než ve škole. Další epizody jsou na cestě!


Čas na vědu #10 – Když ještě nebyl čas na vědu aneb Ale počkat, tady je něco špatně!

Desáté jubilejní video ze série Čas na vědu, obsahující scény vystřižené z jiných dílů a další perličky z natáčení. Přejeme příjemnou zábavu. Další epizody jsou na cestě!


Čas na vědu #9 – Vlnění

Deváté video ze série Čas na vědu, zabývající se další věcí, která je všude kolem nás, konkrétně vlněním. Doufáme, že se dozvíte mnoho překvapivých informací a také že se budete dobře bavit. Další epizody jsou na cestě!


Čas na vědu #8 – Teplo vs. teplota

Osmé video ze série Čas na vědu, volně navazující na předchozí díl, dnes si vysvětlíme rozdíl mezi termodynamickými pojmy teplo a teplota. Věříme, že se z tohoto videa naučíte něčemu, co vám ve škole špatně vysvětlili. Další epizody jsou na cestě!


Čas na vědu #7 – Ideální plyn

Sedmé video ze série Čas na vědu, pro dnešek jsme se vrátili zpět k fyzice, přesněji k molekulové fyzice a termodynamice, samozřejmě obsahuje také zajímavý a zábavně podaný pokus. Doufáme, že fyzice v našem podání rozumíte a že Vám tato videa pomáhají v jejím studiu. Další epizody jsou na cestě!


Čas na vědu #6 – Hrajeme si s ohněm

Šesté video ze série Čas na vědu, tentokrát opět na chemické téma, konkrétně obsahuje dva ohnivé pokusy, jeden se týká barvení plamene a druhý hoření hořčíku. Věříme, že Vás takto podané chemické experimenty dokáží pobavit. Další epizody jsou na cestě!


Čas na vědu #5 – Změny skupenství látek

Páté video ze série Čas na vědu, naše zatím nejdelší a nejpropracovanější, zabývá se skupenstvími látek a jejich změnami a přináší dva zajímavé pokusy. Doufáme, že se dozvíte mnoho nového, co Vás ve škole neučili. Další epizody jsou na cestě!


Čas na vědu #4 – Faraonovi hadi

Čtvrté video ze série Čas na vědu, tentokrát zaměřené primárně na chemii, konkrétně na zábavný oddechový pokus Faraonovi hadi. Věříme, že Vás toto video, možná na rozdíl od chemie ve škole, bude bavit. Další epizody jsou na cestě!


Čas na vědu #3 – Vlastnosti kapalin

Třetí video ze série Čas na vědu, toto je o vlastnostech kapalin jako povrchové napětí, smáčení, kapilarita a teplotní roztažnost. Doufáme, že Vám pomůže ve studiu fyziky a chemie. Další epizody jsou na cestě!


Čas na vědu #2 – Teplotní roztažnost

Druhé video ze série Čas na vědu, tentokráte o teplotní roztažnosti. Video je trochu kratší, no alespoň není tak vyčerpávající. :) Další epizody jsou na cestě!


Čas na vědu #1 – Volný pád

Naše první video ze série Čas na vědu se zabývá volným pádem těles o různých hmotnostech. Pevně věříme, že se přiučíte ledasčemu novému, či si alespoň zopakujete učivo hodin fyziky. :) Další episody jsou na cestě!